Browsing Tag

природна козметика

Баланс мама

ПОДАРУВАМЕ СО WELEDA: Шампон за коса и тело

Заедно со Weleda ви подаруваме шампон за коса и тело на бебе и три вредносни ваучери за 30% попуст на комплетот книги „Концепт мама”. Се` што треба да направите е да ја лајкнете страницата https://www.facebook.com/konceptmama/, да го споделите овој пост на вашиот фејсбук профил и да оставите коментар на овој пост зошто би сакале да го добиете овој подарок. Акцијата трае до 21.12, а добитниците ќе бидат одбрани преку random number generator. Со среќа!
Weleda е компанија која веќе 90 години, односно од 1921 година создава природни и органски производи. Органик не е само еден од новите трендови во кои запловила Weleda.
„Заштитната обвивка на бебешката кожа полека почнува да се развива по раѓањето. Затоа на бебешката кожа ѝ е потребно нега која ќе ја заштити. Исклучително нежните производи на Weleda за нега на бебиња и деца од лековити билки од строго контролирано органско производство. Сигурна заштита за здрав почеток на животот.“ Christina Hinderlich, бабица, професионално квалификувана медицинска сестра и мајка на три деца. Во компанијата Weleda работи во областа за давање стручни совети за нега на бебиња. Има 20 годишно искуство како бабица во пренатална и постнатална нега.

Продолжи со читање

Баланс мама

ПОДАРУВАМЕ СО WELEDA: Крем од невен за подрачјето на пелените

Заедно со Weleda ви подаруваме Крем од невен за подрачјето на пелените. Се` што треба да направите е да ја лајкнете страницата https://www.facebook.com/konceptmama/, да го споделите овој пост на вашиот фејсбук профил и да оставите коментар на овој пост зошто би сакале да го добиете овој подарок. Акцијата трае до 15.09, а добитникот ќе биде одбран преку random number generator на 16.09. Со среќа!

Овој невенов производ делотворно ја негува кожата на бебешкото газе кога е иритирано, црвено и со осип. Кога се создаваше формулата на овој крем највнимателно се одбираа билки кои ќе ја заштитат и смират бебешката кожа во пределот на пелените. Мешавина од невен, камилица, сусам, малсло од сладок бадем го овозможуваат својството на овој крем брзо и ефикасно да смири црвенило, иритација и воспаление на бебешкото газе. Дополнително ланолин и цинк оскид овозможуваат бариера и заштита на бебешката кожа од влажност.

Продолжи со читање

Баланс мама

Подаруваме со Weleda: Масло против стрии за трудници

Заедно со Weleda ви подаруваме Масло против стрии за трудници. Се` што треба да направите е да оставите коментар на овој пост зошто би сакале да го добиете овој подарок. Акцијата трае до 13.08, а добитникот ќе биде одбран преку random number generator на 14.08. Со среќа!

За време на бременоста, телото бара нежна и внимателна нега, за да можат идните мајки да уживаат во оваа блажена состојба. Идните мајки во најчувствителната состојба мораат да ја заштитат кожата од испукување и појава на стрии.

Штом почне да ѕирка стомакот од под облеката, кожата веќе почнала да се развлекува. Градите исто така се зголемуваат, колковите се шират – што дава сигнал дека е потребно да започне со нега со која ќе се превенира создавање на стрии.

Weleda маслото против стрии за трудници е сертифициран природен производ кој содржи чисти растителни масла кои се потполно безбедни и за мајката и за бебенцето, и може да се користи од првиот ден на бременоста. Се препорачува употреба два до три пати на ден, од почетокот на бременоста до крајот на периодот на доење, со кружни движења на стомакот, бутините, задникот и градите.

Масло од јојоба, масло од бадем, богати со витамин Е, пченични никулци  и екстракт од арника, помагаат да се подобри еластичноста на кожата и спречуваат настанување на стрии. Оваа чиста формула е во хармонија со телото за време на блажената состојба.